Wakacyjna pogoda sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu. Zarówno większe imprezy, jak i wyjazdy na działkę w mniejszym gronie znajomych nie mogą obyć się bez wspólnego grillowania. Świeże potrawy przygotowane w ten sposób umilą czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi. Aby pozostawić po sobie porządek, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Absolutnie niezbędnym sprzętem okazuje się szczotka do czyszczenia rusztu oraz innych elementów grilla. Dzięki dobrze dobranym narzędziom można nawet w warunkach polowych przywrócić całą konstrukcję do stanu przed użyciem. To niezwykle istotne, aby w przyszłości móc ponownie komfortowo korzystać z grilla. Polecamy zwrócić szczególną uwagę na produkty renomowanej marki Broil King, które z pewnością docenią wszyscy miłośnicy przygotowywania potraw na otwartej przestrzeni. Skąd wynika tak duża popularność tych szczotek?
Szczotka do czyszczenia grilla – na co zwrócić uwagę?
Wielbiciele grillowania doskonale zdają sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje grillów, różniące się między sobą wielkością, budową, materiałami czy sposobem zasilania. Trudno więc znaleźć uniwersalną szczotkę, która sprawdziłaby się tak samo dobrze w każdym przypadku. Potrzeba indywidualnie dobranego narzędzia, a oferta Broil King jest bardzo szeroka. W jej asortymencie bez problemu znajdzie się odpowiednią szczotkę do czyszczenia danego typu grilla.
Dokonując wyboru, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów.
- Pierwszy z nich to długość rękojeści. Im dłuższa, tym łatwiej dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Ponadto nie ryzykuje się wówczas oparzenia w sytuacji, gdy trzeba wykonać tę pracę przed wystygnięciem rusztu, ponieważ dłoń znajdzie się daleko od wszystkich nagrzanych elementów.
- Druga kwestia to rodzaj włosia. W ofercie dostępne są tradycyjne szczotki z włosiem ze stali szlachetnej, które gwarantują możliwość wielokrotnego użytku. Popularną alternatywę stanowi włosie naturalne, które minimalizuje ryzyko zarysowania rusztu. Takie szczotki należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ mogą się stopić w zbyt wysokiej temperaturze, a ich pozostałości trudno usunąć z rusztu. Jeszcze bardziej podatne na topienie okazuje się włosie nylonowe, które jednak bardzo zwiększa komfort użytkowania.
Szczotka Baron ze sprężynkami Szczotka nylonowa Broil King
Jak właściwie dobrać szczotkę do czyszczenia grilla?
Efektywność szczotki zależy w dużej mierze od gęstości włosia oraz odpowiednio wyprofilowanej głowicy. Lata doświadczenia marki Broil King pozwoliły na opracowanie kształtu szczotek w taki sposób, aby praca z nimi była jak najbardziej skuteczna, wydajna oraz komfortowa. Niektóre modele wyposażono w tzw. chlapacz, czyli silikonową osłonę zapobiegającą opryskaniu tłuszczem użytkownika podczas pociągnięć szczotką. Kolejne warte wspomnienia udogodnienie to rękojeść z materiału zapewniającego pewny chwyt, o kształcie dopasowanym do dłoni.
Stojąc przed wyborem szczotki do grilla, warto wziąć do ręki różne modele, sprawdzając, którym będzie najłatwiej się posługiwać. Pozostając w temacie rękojeści, dobrze byłoby zorientować się, czy dany model ma uchwyt do odwieszania. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia przechowywanie szczotki w miejscu, z którego łatwo ją sięgnąć. Firma Broil King proponuje także wiele nowatorskich rozwiązań, jak szczotki lodowe. Zamiast włosia mocuje się w nich bryłę lodu, która niezwykle skutecznie czyści ruszt, w sposób całkowicie bezpieczny dla niego oraz użytkowników. Inne bardzo ciekawe rozwiązanie to model Baron, czyli szczotka wyposażona w sprężynki ze stali szlachetnej, które dopasują się do powierzchni rusztu, ułatwiając dotarcie w trudno dostępne miejsca.
Rodzaj grilla a wybór szczotki do czyszczenia
Jak wynika z powyższych akapitów, innych szczotek używamy do czyszczenia grilla na ciepło, a innych na zimno. Ponadto im większy ruszt oraz jego obudowa, tym dłuższa rękojeść będzie potrzebna, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków i zapewnić sobie maksymalną ochronę przed oparzeniem. Z drugiej strony, krótszy trzonek umożliwi precyzyjniejsze ruchy.
Jak wygląda kwestia wyboru szczotki w stosunku do różnych rodzajów zasilania? Czy potrzebna będzie inna szczotka do grilla gazowego niż w przypadku węglowego lub elektrycznego? Niekoniecznie. Dobra szczotka powinna sprawdzić się w każdym przypadku. Warto jednak wiedzieć, że ruszt grilla gazowego powinien nieco wystygnąć, zanim rozpocznie się czyszczenie. Pozostałe najlepiej czyść zaraz po wypaleniu trwającym od dziesięciu do piętnastu minut. Dysponując taką wiedzą, z pewnością łatwiej będzie dobrać odpowiednią szczotkę do czyszczenia grilla. Bardzo duże znaczenie ma natomiast materiał, z którego wykonano ruszt. Najczęściej jest to stal nierdzewna, chromowana lub pokryta cienką warstwą ceramiki. Alternatywę stanowią ruszty żeliwne, doskonale utrzymujące temperaturę i równomiernie rozprowadzające ciepło, ale mniej trwałe i trudniejsze do utrzymania w czystości. Szczotka ze stalowym włosiem może porysować ruszt, ale nadaje się do czyszczenia nawet mocno rozgrzanego grilla. Wysokiej jakości produkty nie powinny jednak powodować widocznych uszkodzeń.