Czy grillowanie to rozrywka (i sposób przyrządzania potraw) dostępna tylko na upalne letnie popołudnia, kiedy można robić to na tarasie? Nie! Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i poznać tych 5 żelaznych zasad:
1. Odpowiedni grill to podstawa
Grill zimą może się udać, jednak należy pamiętać, że trzaskający mróz, lub choćby tylko niezbyt wysoka temperatura dodatnia sprawiają, że potrawy będą piec się dłużej. Tym samym najlepiej wybrać grill gazowy z zamykaną pokrywą oraz możliwością ustawienia temperatury specjalnym pokrętłem. Wtedy podmuchy zimnego powietrza nie będą studzić potraw na ruszcie i wszystko wypiecze się, jak należy.
2. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru
Jak zorganizować grilla w zimie na świeżym powietrzu? Wbrew pozorom może się to doskonale udać – w końcu ogniska na kuligach też robi się nawet przy trzaskających mrozach i śniegu po kolana. Wybierz najlepsze miejsce do ustawienia grilla, ale również do rozstawienia swojego stanowiska grillowego. Jeśli masz specjalną „letnią kuchnię” wyposażoną we właściwą zabudowę, to nie musisz już szukać. Jeżeli jej nie masz, możesz wystawić grilla na swój zadaszony taras osłonięty przynajmniej z dwóch stron. Przed wiatrem osłoni grilla również wysoki parawan, a w najgorszym wypadku – gęsty zimozielony żywopłot, dlatego możesz postawić grilla nawet w samym rogu działki. Osłonięcie grilla od wiatru to sposób na to, by działał on na jak największej mocy potrzebnej do pieczenia potraw.
3. Zapobiegaj zaparowywaniu butli z gazem
Mając grill gazowy, powinieneś zaopatrzyć się na wszelki wypadek w drugą butlę, ponieważ przy niskich temperaturach lubią one zaparowywać, zatykać się i tym samym obniżać temperaturę palnika. Zwykła butla stalowa z propanem dobrze poradzi sobie na mrozie, jednak na wszelki wypadek warto ją owinąć w pokrowiec zapobiegający wychłodzeniu i grillować w miejscu jak najmniej narażonym na działanie ujemnych temperatur.
4. Zadbaj o rozgrzewające napitki
Grill w zimie to zdecydowanie inne doznanie, niż ten letni, kiedy w szortach ochładzamy się zimnym piwkiem studzącym się w basenie z wodą lub lodówce turystycznej. Do zimowego grillowania przydadzą się termosy z kawą i herbatą, a nawet coś mocniejszego na rozgrzewkę. Dzięki temu łatwiej będzie czekać, aż jedzenie się wysmaży.
5. Postaw na rozgrzewające sosy
Do grillowanych zimą steków idealnie sprawdzą się różne pikantne sosy, a do warzyw salsy i dipy. Odrobina chilli sprawi, że potrawy będą miały fantastycznie rozgrzewający charakter i nawet kilkugodzinne grillowanie na zewnątrz nie będzie wtedy niczym nieprzyjemnym.
Gdy grilluje się na zewnątrz zimą, warto upewnić się przede wszystkim, czy posiadany przez Ciebie grill się do tego nadaje, czy masz gdzie go postawić, oraz gdzie zorganizować miejsce do spożycia posiłku. Warto też pomyśleć o ciepłych ubraniach, rozgrzewających przyprawach i napojach, a nawet o kocach. To pomoże urządzić najlepszą imprezę tej zimy na własnym podwórku. To może być doświadczenie równie piękne jak kulig z ogniskiem!