Możliwość zakupu na raty 0%
Ekspresowa wysyłka
100% oryginalne produkty

Jak wybrać najlepszą kawę do ekspresu ciśnieniowego?

W życiu każdego prawdziwego miłośnika kawy pojawia się moment, że sam chce spróbować zacząć ją przyrządzać. Do tego konieczny jest zakup odpowiedniego sprzętu. Jeśli ten etap już za tobą, to z pewnością zauważyłeś, że czeka cię kolejna zagwozdka – wybranie, jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego będzie najlepsza. To nie lada wyzwanie, jednak dziś pomożemy ci się z nim uporać.

Jaka kawa do ekspresu?

Każdy sprzęt ma swoje techniczne właściwości i potrzebuje odpowiednich produktów, aby mógł wykonywać swoją pracę w 100% i spełniać nasze wymagania – różne w zależności od potrzeb i gustu. Ekspres ciśnieniowy to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie doskonały smak kawy, ale zależy im także, aby proces jej przygotowywania był prosty, szybki i bez zbędnych komplikacji. Żeby tak było, należy zadbać nie tylko o zakup odpowiedniego urządzenia, ale też o dobranie do niego najwyższej jakości produktów, takich jak kawa w ziarnach.

Dobra ziarnista kawa do ekspresu – klucz do sukcesu

Kiedy wiesz już, że najlepszym rodzajem kawy do ekspresu ciśnieniowego będzie ta ziarnista, przychodzi czas na wybranie odpowiedniego jej gatunku. Najpopularniejsze to arabica i robusta, a od twoich preferencji smakowych zależy, która będzie dla ciebie lepsza. Pierwsza z nich ma wielu zwolenników ze względu na swój szlachetny, łagodny i mało goryczkowy smak. Za to druga z nich wybierana jest przez doświadczonych kawoszy, którzy doceniają jej gorzki, ziemisty posmak lub tych, którzy od kawy oczekują przede wszystkim porządnego zastrzyku energii.

Jak rozpoznać dobre ziarna?

Poza rodzajem i gatunkiem jest jeszcze kilka ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą kawę ziarnistą do ekspresu. Po pierwsze warto sprawdzić jej pochodzenie i upewnić się, że pochodzi z regionu, w którym dany gatunek faktycznie może być uprawiany. Dla przykładu większość upraw arabiki znajduje się w Etiopii, Mozambiku i obszarze Wielkich Jezior Afrykańskich, a robusty w zachodniej i środkowej Afryce, a także w Wietnamie i Indonezji oraz niektórych częściach Brazylii. Kolejnym, na co warto zwrócić uwagę, jest to, kiedy wypalona była kawa, bo wpływa to na jej świeżość. Każda dobra palarnia umieszcza tego typu informację na opakowaniu lub w opisie produktu na stronie internetowej. Zasada jest prosta – im świeższa, tym lepsza, ale na pewno czas wypalenia nie powinien przekroczyć dwóch miesięcy przed zakupem lub wydaniem do sprzedaży. Równie ważnymi aspektami jest zapach oraz kolor ziaren. Najlepsza kawa do ekspresu to taka, której intensywna kawowa woń towarzyszy nie tylko podczas procesu parzenia, ale także w trakcie każdego kontaktu z nią, nawet podczas samego otwierania opakowania – to pierwszy sygnał, że wybrany produkt jest świeży. Jeśli chodzi zaś o kolor ziaren, to powinny one być brązowe, ale nie przesadnie, a na pewno nie czarne. Ich zbyt ciemna barwa może świadczyć o próbie zatuszowania słabej jakości mocnym wypaleniem.

Najlepsza kawa do ekspresu

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie tylko twój ekspres ciśnieniowy do kawy, ale także ziarna są najwyższej jakości, musisz pamiętać o tych kilku wskazówkach. Gdzie jednak znaleźć produkt, który spełni tak wiele wymagań? Na pewno zrezygnuj z zakupów w markecie – w większości z nich artykuły zalegają długo na półkach i nawet jeśli na opakowaniu podany jest właściwy czas wypalenia kawy, to nie wiesz tak naprawdę, od jakiej daty należy go liczyć. Zamiast tego wybierz dobrą palarnię, najlepiej lokalną, która zajmuje się wypalaniem ziaren z pasją i zamiłowaniem, a nie na szeroką skalę. Dobrym wyborem będą także profesjonalne sklepy z kawą, które specjalizują się wyłącznie w jej dystrybucji i sprzedaży – w tego typu miejscu często możesz także liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniej mieszanki czy najlepszego dla ciebie gatunku, a także wskazówki jak obchodzić się z daną partią ziaren.

Wybór dobrej kawy ziarnistej do ekspresu to nic trudnego, jeśli zastosujesz się do naszych kilku prostych wytycznych. Warto dokonywać przemyślanych zakupów, aby najwyższej jakości sprzęt i ziarna mogły harmonijnie ze sobą współgrać dla stworzenia wyjątkowego i pysznego napoju!