Charakterystyczny zapach pieczonego kurczaka rozchodzący się po całym podwórku może przypomnieć Ci jedne z najpiękniejszych chwil życia – festyny, imprezy sportowe, czy choćby wakacje w mieście, kiedy wpadało się do budki z kurczakiem, żeby dobrze i tanio najeść się w trakcie wakacji. A gdyby tak odtworzyć ten idealny smak, tę chrupiącą skórkę i soczyste wnętrze…? To możliwe!
Kurczak z rożna przepis
Kluczem są oczywiście odpowiednie przyprawy do kurczaka z rożna, którymi naciera się całą tuszkę kurczaka, uprzednio dokładnie umytą. Oczywiście można skorzystać z ulubionych gotowych mieszanek, jednak część osób woli, gdy ich kurczak smakuje bardziej pikantnie, słono, paprykowo lub czosnkowo. Tak naprawdę idealny kurczak z rożna to taki, który smakuje:
- czosnkiem granulowanym,
- solą,
- pieprzem,
- papryką słodką,
- papryką ostrą,
- kurkumą.
Oczywiście według preferencji można dodać też inne przyprawy, na przykład kolendrę, cebulkę, tymianek czy rozmaryn. Przyprawy te należy dokładnie wymieszać z oliwą z oliwek lub dobrej jakości olejem. Tuszkę trzeba natrzeć taką marynatą solidnie z zewnątrz, ale również od środka, i zostawić na kilka godzin w lodówce.
Jak zorganizować stanowisko grillowe do kurczaka z rożna?
Grill gazowy Broil King z możliwością zainstalowania wewnątrz niego specjalnego rożna to najlepsze rozwiązanie, głównie dlatego, że umożliwia ono utrzymanie wewnątrz paleniska idealnej temperatury dla naszej potrawy. Zamykana pokrywa pozwoli szybciej „dojść” kurczakowi, a regulowana temperatura da możliwość kontrolowania warunków, w których mięso się obraca. Nie bez znaczenia jest również sam rożen. Jak nabić kurczaka na rożen? Wystarczy nadziać na niego kurczaka pionowo i umieścić w ruszcie, a on obracając się powoli będzie opiekał drób nad paleniskiem w sposób równomierny, nie doprowadzając do jego spalenia.
Przyda Ci się więc markowy grill gazowy oraz rożen, ale to nie wszystko. W jaki sposób najlepiej serwować kurczaka przyrządzonego w ten sposób? Specjalna brytfanka, na której środkową część nadziewa się mięso, pozwoli na odrywanie przez biesiadników kawałków mięsa lub odkrajanie ich w preferowanej ilości.
Gdy już uda Ci się przyprawić kurczaka, nadziać go na rożen i zamocować nad paleniskiem ustawionym na temperaturę około 200 stopni, pozostaje już tylko… czekać. Czas opiekania kurczaka wynosi około 1,5 godziny, jednak po tym czasie otrzymuje się potrawę wyjątkową – z chrupiącą złotą skórką, aromatycznym i soczystym wnętrzem, które rozpływa się w ustach, i którym naprawdę można się najeść. Od czasu do czasu skontroluj temperaturę specjalnym termometrem Broil King ze szpikulcem – wystarczy wkłuć go w mięso z dala od kości i czekać, aż osiągnie ono temperaturę około 74 stopni Celsjusza – wtedy wiadomo, że wewnątrz będzie on całkowicie dopieczony.
Zazwyczaj trudno się oprzeć zapachom, które wydzielają się z grilla podczas pieczenia, dlatego proponujemy, aby umilić gościom czas oczekiwania podając im przystawki zaostrzające apetyt!