Możliwość zakupu na raty 0%
Ekspresowa wysyłka
100% oryginalne produkty

Butla gazowa do grilla gazowego – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak sama nazwa wskazuje, aby grill gazowy działał, potrzebny jest gaz. Ten z kolei przechowywany jest w specjalnych butlach dzielących się na różne rodzaje. Który z ich wariantów wybrać, gdzie dokonać ich zakupu i jak je podłączyć do urządzenia oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Tego dowiesz się z niniejszego wpisu.

Butla gazowa do grilla – rodzaje

Spośród najważniejszych czynników, na bazie których dokonuje się klasyfikacji butli gazowych do grilli, wyszczególnić należy przede wszystkim dwa: typ magazynowanego przez nie gazu oraz ich rozmiar. Na początek zagadnienie to opiszemy przez pryzmat pierwszego ze wspomnianych czynników.

Na polskim rynku butle gazowe napełniane są dwoma rodzajami gazu LPG – czystym propanem albo mieszanką propanu z butanem. Najistotniejszą różnicą pomiędzy nadmienionymi wariantami jest ich temperatura wrzenia, tj. temperatura, przy której możliwa będzie zmiana stanu skupienia sprężonego gazu z ciekłego na gazowy. Dla butanu dolną granicę tego zakresu stanowi zaledwie -4°C – w otoczeniu o temperaturze niższej niż ten próg, zmiana stanu skupienia nie będzie możliwa. Propan dla porównania natomiast cechuje się temperaturą wrzenia rozpoczynającą się od pułapu już zaledwie -42°C. Jakie wynikają z tego konsekwencje? O tym poniżej.

Jaka butla do grilla gazowego – z propanem czy z propan-butanem?

We wcześniejszej części tekstu wspomnieliśmy o najważniejszej różnicy pomiędzy butlami gazowymi do grilli wypełnionymi czystym propanem a ich odpowiednikami zawierającymi propan-butan. Pora wyjaśnić zatem, w jaki sposób różnica ta wpływa na aspekty użytkowe obu rozwiązań i jakie są kluczowe wady oraz zalety każdego z nich.

Jak nie trudno się domyślić, z uwagi na to, że minimalna temperatura wrzenia butanu wynosi -4°C, butle propan-butanowe nie nadają się do grillowania zimą. Jeśli temperatura otoczenia bowiem spadnie później wspomnianego progu, urządzenie spalać będzie de facto wyłącznie propan, podczas gdy butan zmagazynuje się w dolnej części butli. W takiej sytuacji grill nie będzie działać prawidłowo i nie osiągnie swojej pełnej wydajność. Oprócz tego jest to również wyjście nieekonomiczne w kontekście zużycia gazu.

Czy oznacza to jednak, że propanowa butla do grilla gazowego jest bezwzględnie najlepszą opcją? Tak, ale tylko, jeśli chodzi o grillowanie w sezonie zimowym lub ogólnie w niskich temperaturach. Wiosną i latem natomiast w zupełności wystarczający będzie propan-butanowy odpowiednik, który jest dostępny praktycznie na dowolnej stacji paliw, a do tego często bywa wyjściem tańszym.

Najlepsza butla do grilla gazowego pod względem rozmiaru

Tutaj sytuacja prezentuje się różnie i uzależniona jest przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb, a także specyfiki, którą odznacza się Twój grill gazowy. Na ile starcza butla relatywnie mała, a na ile jej 11-kilogramowa odpowiedniczka? To właśnie zależy od konkretnego przypadku, dlatego ciężko wskazać najlepsze rozwiązanie w tym zakresie. Jeśli grillujesz często i intensywnie, z pewnością warto będzie sięgnąć po tę drugą opcję. Za takim wyborem przemawia wiele czynników, w tym przede wszystkim fakt, że małe butle 5 czy 8 kg często nie są kompatybilne z relatywnie dużymi grillami, takimi jak np. Baron, Imperial czy Regal od Broil King. Dodatkowo przeważnie w przeliczeniu na 1 kg gazu butle duże są zwyczajnie tańsze niż ich mniejsze warianty.

Mała butla z gazem – Weber

Kiedy natomiast warto sięgnąć po małe butle gazowe do grilla? W szczególności wtedy, gdy grillujesz stosunkowo rzadko i Twój grill nie jest w stanie pomieść wewnątrz swojej konstrukcji dużego zbiornika z gazem. Jakimś rozwiązaniem niemieszczącej się w grillu butli wciąż mogą być specjalne pokrowce, jednak bezpieczniej i o wiele estetyczniej będzie wybrać po prostu mały wariant zbiornika – zwłaszcza jeżeli korzystać będziesz z niego właśnie relatywnie rzadko.

Podłączenie butli gazowej do grilla – krótki opis procesu

Omawiając najważniejsze kwestie dotyczące butli gazowych, warto wspomnieć pokrótce również o tym, jak podłączyć butle z gazem do grilla i jak do tej procedury ma się reduktor?

Wbrew obawom wielu osób dopiero wkraczającym w świat grilli gazowych, proces ten jest bardzo prosty, a to właśnie, dzięki załączanemu do zestawu z urządzeniem reduktora. Cały trud sprowadza się tu bowiem do wybrania modelu butli, który będzie pasować do uwzględnionego w przypadku Twojego grilla reduktora (każdy grill gazowy od powszechnie uznawanego producenta oferowany jest w zestawie z wężem oraz reduktorem). Następnie wspomniany element wystarczy tylko wkręcić w odchodzącą od konstrukcji butli szyjkę.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że większość dostępnych na polskim rynku grilli zawiera na wyposażeniu reduktory kompatybilne z butlami 11-litrowymi. W przypadku innych zatem niekiedy może wystąpić konieczność pozyskania reduktora innego niż ten bazowo dostępny. Nawet wówczas jednak nie jest to duże wyzwanie, ponieważ specjalne niezbędne do tego celu adaptery nakładane na oryginalny reduktor dostępne są w niemal każdym sklepach budowlanych.

Alternatywą w stosunku do opisanego rozwiązania jest też zakup zupełnie nowego reduktora i odcięcie końcówki węża z reduktorem niepotrzebnym. Następnie nowy, właściwy reduktor możesz przytwierdzić do węża przy pomocy opaski zaciskowej. Opcja ta powinna być jednak rozważana wyłącznie wtedy, kiedy masz pewność, że docelowo korzystać będziesz tylko z konkretnego rodzaju butli.

Grill gazowy – gdzie trzymać butlę, w jakiej pozycji i jak zadbać o ogólne bezpieczeństwo?

Zamykając wcześniej poruszone wątki, wspomnijmy jeszcze o kilku dodatkowych aspektach dotyczących ostrożności przy podłączaniu butli gazowej do grilla. W pierwszej kolejności  zawsze bezwzględnie zapoznaj się z załączoną do butli instrukcją. Po drugie przed podłączeniem zbiornika do grilla, upewnij się, czy uszczelka nie jest uszkodzona bądź odkształcona. Jeśli jest, nie korzystaj z niej i zareklamuj to u dostawcy. Na koniec przykręć reduktor do zaworu, odkręć zawór i – wykorzystując specjalistyczny tester – zweryfikuj stopień szczelności powstałego połączenia. Jeżeli cały proces przebiegł bez zarzutu, możesz przystąpić do grillowania.

Oprócz tego, w kontekście bezpieczeństwa warto wspomnieć jeszcze o:

  • unikaniu otwartego ognia w pobliżu butli,
  • delikatnym obchodzeniu się z butlami,
  • przechowywaniu i użytkowaniu ich wyłącznie w pozycji stojącej,
  • konieczności zamknięcia zaworu i odłączenia butli w przypadku chęci przemieszczenia grilla,
  • przechowywaniu butli w wentylowanej przestrzeni – sama butla nigdy nie wybuchnie, jednak może zrobić to ulatniający się z niej gaz w przypadku nieszczelności.

W celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa warto postawić ponadto na grill gazowy z chowaną butla, gdzie zbiornik będzie mieć zapewnione optymalne warunki przechowywania.

Gdzie kupić butle z gazem do grilla? Wybieraj tylko pewne źródła

Butla z gazem do grilla dostępna jest na każdej dobrze wyposażonej stacji paliw i jednocześnie jest to rekomendowane przez nas miejsce zaopatrywania się w ten produkt. Zakupując ją właśnie tam, masz bowiem pewność, że spełnia ona wszelkie wymagane atesty, a zatem jest zwyczajnie bezpieczna.