Wraz z nadejściem upragnionej wiosny wielu Polaków rozpoczyna sezon grillowy. Nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem grillowanych potraw w zaciszu własnego ogrodu. Mieszkańcy bloków zastanawiają się, czy można grillować na balkonie. Jakie konsekwencje takiego zachowania przewidują przepisy i czy możliwe jest legalne grillowanie na balkonie?
Grill na balkonie w bloku – na jakie przepisy zwrócić uwagę?
Zgodnie z zasadą rządzącą polskim prawem to, co nie jest zakazane, jest dozwolone. Przepisy nie mówią wprost o tym, że wstawiając grill na balkon i używając go zgodnie z przeznaczeniem, łamiemy prawo. Tym bardziej rodzi to wątpliwości w kwestii tego, czy można robić grilla na balkonie. Odpowiedzi musimy szukać w aktach prawnych o różnej randze. Wśród najważniejszych, warto wymienić:
- przepisy Kodeksu cywilnego, a zwłaszcza art. 144, który wprowadza tzw. zakaz immisji;
- przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
- Kodeks wykroczeń,
- Kodeksy Karny, który przewiduje od roku 10 lat więzienia za stwarzanie zagrożenia pożaru, a do 12 lat za faktyczne spowodowanie pożaru;
- zapisy Regulaminów naszej Wspólnoty lub Spółdzielni Mieszkaniowej.
Grill na balkonie a sąsiedzi
Szkodliwe działania właściciela nieruchomości, które odczuwalne są na nieruchomości sąsiedniej lub innej położonej na obszarze, do których te działania docierają, nazywamy immisjami. Immisjami są więc wszelkie zapachy, dźwięki czy pyły. Dlatego każda aktywność, która zakłóca spokój innych mieszkańców w tym immisja dymu o nieprzyjemnym dla nich zapachu, może być uzasadnieniem do zastosowania art. 144 k.c. W myśl jego postanowień sąsiad, który uzna, że nasze grillowanie stanowi kodeksowe „zakłócenie korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę” może wystąpić na drogę sądową. Dlatego, aby nie psuć sobie sąsiedzkich relacji, warto zwyczajnie zapytać sąsiadów o to, czy na balkonie można robić grilla. W ten sposób nie tylko unikniemy ewentualnych nieprzyjemności, ale także wykażemy się wysoką kulturą osobistą.
Mandat za grilla na balkonie i inne sankcje
Kolejną przeszkodą zabraniającą grillowania na balkonie, mogą być zapisy regulaminu Wspólnot Mieszkaniowych lub Spółdzielni. Niektóre z nich wprost zakazują grillowania. Złamanie zakazu wiąże się nawet z licytacją nieruchomości. Uprawnienie takie wynika z przepisów Ustawy o własności lokali. Określa ona zasady postępowania w razie zakłócania spokoju innych mieszkańców i braku reakcji lokatora na upomnienia Wspólnoty. W obliczu tak restrykcyjnych zapisów mandat za grilla na balkonie wydaje się dość łagodną karą. Grozi on każdemu, kto stwarza zagrożenie pożarowe, a za takie policja lub straż miejska może uznać rozpalony grill na balkonie w bloku. W przypadku, gdyby rzeczywiście doszło do pożaru, grozi nam nawet odpowiedzialność karna w tym kara więzienia.
Czy można palić grilla na balkonie w bloku?
Węglowy grill na balkonie nie jest najlepszym pomysłem. Dym unoszący się z naszego balkonu lub tarasu może być uzasadnieniem do wezwania służb. Jeżeli stwierdzą one, że stwarzamy zagrożenie pożaru, czeka nas mandat. Ponadto wiatr może roznieść po okolicy żar z grilla. Na pewno nie chcielibyśmy, by tego typu „niespodzianka” wpadła np. do mieszkania sąsiada.
Dlatego, jeżeli nadal rozważasz to, czy na balkonie można robić grilla, wybierz najbezpieczniejsze opcje. Decydując się na grill gazowy na balkon lub wybierając dobrej jakości grill elektryczny na balkon, ograniczasz niekorzystne oddziaływanie na sąsiednie nieruchomości. Musisz jednak pamiętać o ogólnych zasadach używania sprzętu, by nie naruszać przepisów o ochronie przeciwpożarowej.
Grill na balkonie – ogólne zasady użytkowania
Najmniej inwazyjnym dla sąsiadów, a jednocześnie dość wygodnym rozwiązaniem jest grill bezdymny na balkon, grill gazowy lub elektryczny. Warto jednak podkreślić, że sam zapach przygotowywanych potraw może stanowić dla naszych sąsiadów niechciana immisję. Warto więc, mimo wszystko, uprzedzić ich o swoich planach. Aby uniknąć odpowiedzialności z tytułu naruszenia przepisów przeciwpożarowych, stosujemy następujące zasady:
- nigdy nie pozostawiamy sprzętu bez nadzoru;
- nie stawiamy grilla w pobliżu łatwopalnych materiałów np. przy drewnianych barierkach, przy suszącym się praniu;
- unikamy kontaktu grilla z gałęziami drzew sąsiadujących z nieruchomością;
- umieszczamy grill na balkonie w sposób zapewniający mu stabilizację i zabezpieczamy w taki sposób, by nie przewrócił się pod wpływem silnego wiatru.
Grill gazowy na balkon
Alternatywą dla tradycyjnego grilla węglowego jest grill gazowy. Większość modeli posiada pokrywę, która ogranicza wydostawanie się zapachów na zewnątrz. Stawiając grill gazowy na balkonie w bloku, musimy pamiętać o tym, by butla gazowa nie była narażona na nadmierną ekspozycję na słońce. Poza tym stosujemy się do standardowych zasad bezpieczeństwa. Nowoczesne grille gazowe posiadają kółka lub kompaktowe wymiary, ułatwiające przeniesienie ich w dowolne miejsce.
Grill elektryczny na balkonie w bloku
Podobnie jak model gazowy sprawdzi się też grill elektryczny na balkonie. Czy można 2022 rok spędzić w gronie przyjaciół lub rodziny, przyrządzając od czasu do czasu grillowaną karkówkę w zaciszu własnego tarasu lub balkonu? Tak, pod warunkiem, że zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy więc pamiętać o właściwej odległości od materiałów palnych i od elementów wystroju czy wyposażenia wnętrz. Grill elektryczny nie wytwarza dymu, nie potrzebuje też oprócz prądu dodatkowego źródła zasilania. Jest to bardzo wygodna opcja. Dzięki szerokiej ofercie producentów, z łatwością znajdziemy model, którego rozmiar będzie dopasowany do przestrzeni naszego balkonu.
Odpowiadając na pytanie o to, czy na balkonie można robić grilla, musimy uwzględnić nie tylko aspekty prawne, ale również dobrosąsiedzkie relacje. Dlatego polecamy grille gazowe lub elektryczne, które w znacznej mierze ograniczają niedogodności związane z grillowaniem. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, dzięki którym grillowanie będzie kojarzyło się wyłącznie z beztroską biesiadą pod chmurką.