W pierwszym wpisie dotyczącym rusztów poruszyliśmy temat wad i zalet rusztów żeliwnych oraz ze stali nierdzewnej. Dziś zajmiemy się tematem ich czyszczenia. Utrzymanie w czystości rusztu ma znaczenie estetyczne, ale przede wszystkim higieniczne. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyczyścić ruszt żeliwny grilla. To właśnie ten rodzaj sprawia najwięcej trudności.
Jak wyczyścić ruszt żeliwny? Pielęgnacja rusztów ze względu na materiał
Na samym początku należy mocno podkreślić, że żeliwo nie nadaje się do mycia w zmywarce ani myjką ciśnieniową. W ten sposób doprowadza się do pękania zewnętrznej powłoki antykorozyjnej. To z kolei przyczynia się do wnikania w materiał chemii oraz odprysków warstwy wierzchniej, która chroni ruszt żeliwny do grilla. Jak czyścić ten produkt, aby uniknąć zniszczeń? Należy na samym początku zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.
Czym czyścić ruszt żeliwny? Najlepiej przy pomocy specjalnej szczotki stworzonej ze stali nierdzewnej.
Jest ona w stanie dokładnie zetrzeć rdzę, co jest warunkiem wstępnym dalszych etapów oczyszczania. Następnie należy rozgrzać grill i odczekać ok. 10 minut. Po ostudzeniu pozostaje jeszcze zastosować środek do czyszczenia rusztu żeliwnego wymieszany z wodą, który wyciera się zwyczajnym ręcznikiem (może być papierowy). Wszystko razem wzięte zajmuje trochę czasu. Niemniej ręczne czyszczenie rusztu żeliwnego jest dużo dokładniejsze, a przy okazji bezpieczniejsze dla produktu.
Firma Broil King posiada w ofercie też nowatorską szczotkę lodową, która ułatwia czyszczenie rusztów żeliwnych:
Grille wykorzystujące elementy stalowe nie wymagają tak szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Popularna „nierdzewka” jest w związku z tym dużo prostsza w obsłudze. Wystarczy po wystygnięciu wytrzeć ruszt nasączoną wodą gąbką z delikatnym detergentem. Bez problemu da się je wyczyścić również w zmywarce. Stal może po dłuższym użytkowaniu pokryć się rdzawym nalotem, jednak nie ma on żadnego znaczenia dla zdrowia czy smaku przygotowywanych potraw. Nie powoduje też wżerania się rdzy w głębsze partie żeber.
Jeśli więc chodzi o czyszczenie ruszt żeliwny sprawi więcej problemów. Niedogodność rekompensuje zastosowaniem oraz licznymi zaletami związanymi ze sposobem przygotowywania potraw. Warto dodać, że ruszt żeliwny do zmywarki można oczywiście włożyć, ale należy się wówczas liczyć z utratą gwarancji.
W jakich sytuacjach sprawdzi się ruszt żeliwny, a w jakich stalowy?
Różnice pomiędzy materiałami widać nie tylko w sposobie ich eksploatacji, ale też w ich przeznaczeniu. Należy bowiem wiedzieć, do czego przyda się dany ruszt do grilla. Stal nierdzewna to doskonały wybór dla smakoszy cienko krojonego mięsa, zwłaszcza ryb i drobiu. Wynika to z faktu szybkiego osiągania wymaganej temperatury, co pasuje dla tego typu potraw. Blachy stalowe świetnie nadają się też do przyrządzania jajecznic, a nawet naleśników. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą tego typu ruszty w podróż, ponieważ są naprawdę bardzo lekkie.
Z kolei produkty żeliwne są ciężkie i trudniejsze w utrzymaniu. Niemniej trudno o lepsze ruszty do przygotowania steków, warzyw i innych roślinnych przysmaków, które potrzebują dłuższego smażenia na wysokiej temperaturze.
Ruszt stalowy czy nierdzewny – podjęcie decyzji
W tym momencie każdy ma już ogólne pojęcie na temat tego, który model najlepiej spełni oczekiwania. I z pewnością nikt nie powinien mieć wątpliwości, jak wyczyścić żeliwny ruszt. Jak dobrze widać, rodzaj i sposób wykonania rusztu ma ogromne znaczenie w przypadku potraw, jakie zamierza się przygotowywać. Nie oznacza to jednak, że staje się zupełnie nieprzydatny w przypadku pozostałych kulinariów.
To właśnie indywidualne preferencje są najważniejsze przy szukaniu idealnego rusztu. Każdy wariant produktu ma własne wady oraz zalety. Wystarczy przyjrzeć się im, przeanalizować własne potrzeby, a następnie dokonać właściwego wyboru.