Wiele osób nie wyobraża sobie letniego weekendu bez grilla. Smaczne potrawy, spotkania w gronie rodziny i znajomych oraz swobodna atmosfera sprawiają, że grillowanie należy do grona najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez Polaków rozrywek. Przez lata wokół tematu grillowania narosło wiele mitów. Czy grillowanie jest zdrowe i nietuczące? Jaka powinna być temperatura mięsa wkładanego na ruszt? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Dowiedz się, które z twierdzeń są prawdziwe, a które to mity.
Mięso na grilla musi mieć pokojową temperaturę – PRAWDA
Ważną kwestią dotyczącą prawidłowego grillowania jest odpowiednia temperatura mięsa kładzionego na ruszt. Optymalna do grillowania jest temperatura pokojowa. Po wyjęciu mięsa z lodówki czy zamrażarki należy zatem odczekać dłuższy czas, aby osiągnęło ono stosowną temperaturę. Nie zaleca się natomiast grillowania mięsa zupełnie zimnego lub nie do końca rozmrożonego, ponieważ będzie ono nie tylko mniej smaczne, ale też może zaszkodzić zdrowiu.
Mięso z grilla jest zdrowe – PRAWDA/MIT
Wiele osób odmawia jedzenia mięsa z grilla, twierdząc, że nie jest ono dobre dla zdrowia. Jak jest naprawdę? Czy mięso z grilla jest zdrowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od odpowiedniego przygotowania potrawy. Grillowanie mięso może być zdrowe, jeśli przygotowując je, będziesz przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim minimum 20 minut przed grillowaniem warto zamarynować potrawy. Proces marynowania nie tylko dodaje smaku potrawom, ale też dzięki niemu na mięsie powstaje powłoka ochronna zmniejszająca wytwarzanie szkodliwych związków nawet o 98%. Ponadto do grillowania wybieraj chude mięso wołowe, wieprzowe, z kurczaka czy indyka. Piecz potrawy krótko, unikając bardzo wysokich temperatur powyżej 220 stopni i nie trzymając mięsa bezpośrednio nad ogniem, tylko nad żarem. Stosowanie się do tych zaleceń sprawi, że grillowane mięso będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Mięso z grilla powoduje raka – PRAWDA/MIT
Choć już wyjaśniliśmy kwestię tego, czy mięso z grilla jest zdrowe, warto poświęcić więcej czasu konkretnemu zagadnieniu, a mianowicie potencjalnej kwestii rakotwórczości grillowanego mięsa. Należy wiedzieć, że badania dotyczące zachorowań na nowotwory po częstym jedzeniu mięsa z grilla nie są jednoznaczne, choć jednocześnie wykazano, że grillowanie czerwonego mięsa w wysokiej temperaturze zwiększa w nim obecność związków rakotwórczych powstających z soków lub tłuszczu kapiących bezpośrednio na ogień. Udowodniono też zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory u osób, które często spożywają mięso grillowane. Tak naprawdę – jak we wszystkim – trzeba znaleźć umiar. Aby zatem zminimalizować ryzyko choroby, należy przestrzegać wymienionych wyżej zasad. Ponadto warto korzystać z grilla gazowego zamiast węglowego, ograniczyć spożycie mięsa na rzecz ryb i warzyw grillowanych, używać przypraw i zredukować zastosowanie soli.
Grillowane potrawy tuczą – PRAWDA/MIT
W tym przypadku również odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. To, czy grillowane mięso tuczy, zależy bowiem w dużej mierze od tego, jak zostanie przygotowane. Jeśli będziesz trzymać się przedstawionych wcześniej wskazówek, to mięso będzie nie tylko zdrowsze, ale i chudsze, a przez to mniej tuczące. Tłuszcz z mięsa w znacznym stopniu wytapia się w trakcie opiekania, co sprawia, że posiłki grillowane mogą być lekkie. Poza tym do grillowania używaj przede wszystkim mięsa chudego i ryb, uzupełniając je sporymi ilościami warzyw.
Jak sprawdzić, czy mięso jest gotowe? Użyj termometru – PRAWDA
Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy mięso z grilla jest już gotowe, jest użycie termometru z sondą. Specjalne modele wskażą stopień wypieczenia, a tym samym określą, czy mięso nadaje się do spożycia. Za dobrze wypieczonego całego kurczaka uznamy mięso o temperaturze ok. 75-80 stopni Celsjusza, w przypadku piersi z kurczaka będzie to 77 stopni, indyka – ok. 80 stopni, a kaczki w całości – ok. 80 stopni. Jagnięcina jest idealna, gdy osiągnie temperaturę ok. 55-60 stopni Celsjusza, ryby – ok. 60 stopni, natomiast żeberka wieprzowe i golonka – ok. 85-95 stopni.
Mięso należy przyprawić przed grillowaniem – MIT
Pieprz, zioła czy sól przypalają się, dlatego można ich użyć dopiero po upieczeniu. Nie należy przyprawiać mięsa przed grillowaniem. Oczywiście mowa o oprószeniu mięsa tymi dodatkami. W przypadku marynaty bardzo często stosuje się różnorodne przyprawy, które nie tworzą na powierzchni mięsa czy warzyw skorupy, lecz dzięki nim potrawa przejmuje cały aromat i jak wspomnieliśmy powyżej – jest chroniona przed powstawaniem wielu szkodliwych związków.
Polewanie kurczaka piwem zwiększa jego soczystość – MIT
Samo polewania mięsa piwem nie wpływa na jego soczystość. Można natomiast wlać wino bądź piwo do stojaka do drobiu, a na górze położyć kurczaka. W takim przypadku para zostanie w mięsie, nawilżając je.