Możliwość zakupu na raty 0%
Ekspresowa wysyłka
100% oryginalne produkty

Majówka 2022 – jak przygotować się na otwarcie sezonu grillowego?

Gdy temperatura na zewnątrz rośnie, zaczynamy już myśleć o spotkaniach ze znajomymi lub rodziną na świeżym powietrzu. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się wspólne grillowanie. Wiele osób z pewnością już nie może się doczekać tej formy spędzania wolnego czasu. Kiedy najlepiej rozpocząć sezon grillowy? Doskonały moment to majówka, w 2022 roku trwająca od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja. Jednak przygotowania warto rozpocząć już wcześniej. W tym artykule podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę.

Jak przygotować grilla przed sezonem?

Jeżeli już dysponujemy sprzętem do grilla, którego używaliśmy w poprzednich latach, powinniśmy zadbać o czystość urządzenia przed jego ponownym użyciem. Nawet jeśli po zakończeniu poprzedniego sezonu grill został dokładnie umyty, co jest zalecaną praktyką, podczas kilkumiesięcznego przechowywania z pewnością pokrył się kurzem, a może doszły też inne zabrudzenia. Gdy więc zbliża się majówka grill wynosimy do ogródka i myjemy go z zewnątrz za pomocą wody z mydłem lub preparatu dedykowanego temu urządzeniu. Marka Broil King w swojej ofercie ma preparaty do czyszczenia grilli – w postaci płynu lub mleczka.

Płyn do czyszczenia grilla firmy Broil King – kliknij w zdjęcie, aby przenieść się do strony produktu

Następnie sprawdzamy wnętrze grilla i ruszt. Jeżeli zapomnieliśmy go wyczyścić po poprzednim sezonie lub zrobiliśmy to niedokładnie, mogą tam znajdować się ślady zaschniętego oleju, spalenizna, a nawet pleśń i grzyby. Nie obędzie się bez specjalnych środków do czyszczenia grilla oraz odpowiedniej szczotki, która pozwoli dotrzeć we wszystkie zakamarki. Po przywróceniu grilla do stanu pozwalającego na użytkowanie należy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Uruchomienie sprzętu pozwoli zweryfikować, czy jest w pełni sprawny. Opisane wyżej działania warto zatem podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w razie problemów zdążyć dokonać ewentualnych napraw.

Mleczko do czyszczenia grilla firmy Broil King – kliknij w zdjęcie, aby przenieść się do strony produktu

Rodzaje grillów, a ich przygotowanie do sezonu

Do niedawna największą popularnością cieszyły się grille węglowe, jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na urządzenia gazowe lub elektryczne. Tych ostatnich można używać nawet na balkonie lub wewnątrz domu, ponieważ nie wytwarzają dymu, jednak nie sprawdzą się w miejscach bez dostępu do prądu. Dania przygotowywane na grillu elektrycznym nie wymagają użycia tłuszczu, więc okazują się znacznie zdrowsze. Wielu miłośników grilla nie uznaje jednak ich delikatniejszego smaku. Dlatego decydują się na grille gazowe, których sposób działania przypomina klasyczne urządzenia na węgiel. Źródłem ognia są palniki z gazem, dzięki czemu ruszt nagrzewa się szybko i równomiernie na całej powierzchni, a temperaturę łatwo regulować za pomocą pokręteł. Dzięki odgrodzeniu jedzenia od palników tzw. aromatyzerem, czyli specjalną blachą, do potraw nie dostają się szkodliwe substancje, za to zyskują one wyrazisty smak. Na co zwrócić uwagę przy grillu gazowym? Przede wszystkim należy się upewnić czy instalacja jest szczelna i drożna. Pojemniki z gazem można przechowywać jedynie we właściwie wentylowanych miejscach. Dobrze mieć przynajmniej jedną butlę w zapasie, na wypadek wyczerpania się gazu podczas grillowania. Pomimo wielu zalet urządzeń gazowych i elektrycznych, wciąż nie brakuje zwolenników mniej komfortowych grillów węglowych, którzy uważają, że tylko one zapewniają odpowiedni smak potraw. Jeśli posiadamy taki sprzęt, przed sezonem należy uzupełnić zapas podpałki, czyli węgla drzewnego, brykietu lub drewna.

Jakie akcesoria przydadzą się do grillowania?

Przed rozpoczęciem sezonu warto także przejrzeć swoje akcesoria do grilla. Być może część z nich gdzieś się zawieruszyła, a inne są w takim stanie, że nadają się już tylko do wymiany? Warto też pomyśleć o zakupie zupełnie nowych, aby zyskać nowe możliwości i większy komfort przyrządzania potraw. Przydatne okazują się różnego rodzaju narzędzia, takie jak szczypce, łopatki, widelce, stojaki czy szufle. Ważne, aby były wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, np. ze stali nierdzewnej.

Zestaw do grillowania Broil King – kliknij w zdjęcie, aby przejść do strony produktu

Ciekawym dodatkiem będzie kosz do smażenia frytek lub popcornu. Osobie stojącej przy grillu przyda się też specjalny fartuch. Ponadto, powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ogrodu albo tarasu. Dzięki stolikom i krzesłom lub ławkom spożywanie potraw z grilla stanie się bardziej przyjemne i komfortowe. Warto przygotować się także na warunki atmosferyczne. Początek maja to czas, gdy przeważnie panują już dość wysokie temperatury w ciągu dnia, jednak wieczorami robi się chłodniej. Jak uniknąć konieczności wcześniejszego zakończenia spotkania lub przeniesienia go pod dach? Pomocne okazują się ogrzewacze tarasowe, czyli urządzenia pozwalające podtrzymać przyjemną temperaturę na świeżym powietrzu. Są to wolnostojące konstrukcje o atrakcyjnym wyglądzie, dzięki czemu mogą pełnić także funkcję dekoracyjną. Sposób działania zależy od rodzaju ogrzewacza ogrodowego. Dużą efektywność i stosunkowo niski koszt eksploatacji gwarantują konstrukcje gazowe, np. parasol grzewczy. Generują one wysoki płomień gazowy, którego ciepło odbija się od górnego panelu i równomiernie rozprowadza po otoczeniu. Zachęcamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w asortymencie naszego sklepu.